Bezmaksas piegāde no 80 €

Vai kokvilna saraujas? Neļaujiet kokvilnas drēbēm un gultas veļai sarauties

2022 10 18

Vai kokvilna var sarauties? Aizsargājiet kokvilnas apģērbu un gultas veļu no saraušanās

Kokvilna, kas iegūta no dabīgām augu šķiedrām, ir neticami mīksta un tai piemīt ļoti daudz labas īpašības. Mitrumu aizvadošais audums arī novada sviedrus prom no ādas, un ir savā būtībā gaisa caurlaidīgs, ļaujot ķermenim elpot.

Kokvilna ir pasaulē populārākais dabiskais tekstilmateriāls, un tam ir labi pamatots iemesls. Lai gan tas ir izturīgs un kalpo ilgi, tā formas saglabāšana ir tieši jūsu ziņā. Iespējams, tāpat kā daudzus citus, arī jūs interesē, vai kokvilna saraujas, un, ja tā, vai varat to pasargāt no saraušanās?

Zemāk atradīsiet atbildes uz šiem jautājumiem, kā arī padomus par to, kā novērst kokvilnas saraušanos, un vispārējus ieteikumus kokvilnas gultas veļas un apģērbu kopšanā.

Vai kokvilna saraujas?

Jā, kokvilna pēc mazgāšanas var sarauties. Tāpat kā lins un citi tekstilizstrādājumi, kas austi no dabīgām augu šķiedrām, arī dzijas vai diegi dažkārt saraujas, kad tie kļūst slapji un izžūst. Tomēr kokvilnas saraušanos parasti var novērst, veicot pareizu kopšanu.

Kokvilnas maisījuma audumi, kas satur poliesteru vai citas sintētiskās šķiedras, nav tik jutīgi pret saraušanos, taču tiem piemīt sliktāka gaisa caurlaidība un bieži vien nav tik izturīgi. Kāpēc 100% kokvilnas audums saraujas?

Kāpēc kokvilna mazgājot saraujas?

Lai novērstu audumu sarukšanu, vispirms aplūkosim tā galvenos cēloņus. Dabīgās kokvilnas šķiedras tiek vērptas dzijā vai diegā un pēc tam austas audumā. Virpošanas, stiepšanas un vilkšanas procesi rada spriedzi, kas apģērbam piešķir formu.

Kad audums ir slapjš it īpaši karstā vai ļoti siltā ūdenī, daļa spriegojuma atbrīvojas. Šķiedras, kas ir nedaudz atbrīvotas, saraujas. Ja kokvilnu pēc tam žāvē karstā gaisā, audums var saglabāt savu saraukto formu vai sarauties vēl vairāk.

Tādēļ visbiežāk auduma saraušanās galvenais iemesls ir mazgāšanas process. Tomēr šāds efekts var rasties arī tad, ja, piemēram, kokvilnas audumus kārsiet ārā, lai žāvētu siltā saulē.

Cik ļoti kokvilna saraujas?

Kokvilnas saraušanās pakāpe ir atkarīga no vairākiem faktoriem, tostarp no kokvilnas veida, auduma un mazgāšanas un žāvēšanas procesā izmantotā siltuma. 

Sintētisko maisījumu audumi parasti nesaraujas tik ļoti kā 100% kokvilna. Poliesters un spandekss ir mazāk uzsūcoši, tāpēc neabsorbē tik daudz ūdens. (Tas ir vienīgais kokvilnas dabiskā mitruma uztveršanas trūkums.)

Cik ļoti 100% kokvilna saraujas? Veļas mazgāšanas laikā gultasveļa un apģērbs var sarauties līdz pat 5%. Tomēr, ja uz etiķetes ir norādīts, ka prece ir iepriekš mazgāta, iespējams, ka saraušanos nepamanīsiet. Un, ja esat uzmanīgi, varat no tā izvairīties pavisam.
 

Vai kokvilna laika gaitā var sarauties vairākas reizes?

Par laimi, kokvilna parasti saraujas tikai vienu reizi. Šķiedras var turpināt sarauties, ja turpiniāsiet mazgāt audumu karstā ūdenī vai žāvēt veļas žāvētājā ar augstu temperatūru. Tomēr lielākā daļa saraušanās parasti notiek pirmajā mazgāšanas ciklā.

Tas ir viens no iemesliem, kāpēc daži zīmoli mazgā savus kokvilnas izstrādājumus (pazīstama arī kā iepriekšēja mazgāšana), pirms tie nonāk pircēju rokās. Neatkarīgi vai tā ir gultas veļa vai apģērbs, tādējādi uzreiz tiek izgatavots izmēriem atbilstošs apģērbs. Turklāt apģērba iepriekšēja mazgāšana nodrošina kokvilnas maigumu un komfortu.

Kā novērst kokvilnas saraušanos

Pareiza kokvilnas kopšana ne tikai novērš saraušanos, bet arī palīdz audumiem ilgāk kalpot. Pērkot jaunu kokvilnas gultasveļu vai apģērbu, pārliecinieties, ka tas ir iepriekš mazgāts, un vienmēr ievērojiet zīmola ieteiktos kopšanas norādījumus. Ja tā ir 100% kokvilna, pēc iespējas izvairieties no karstuma.

Mazgājiet audumu aukstā vai remdenā ūdenī. Ideālā gadījumā drēbes jāžāvē izklātas plakani, lai tās izžūtu gaisā. Drīkst žāvēt arī uz auklas, taču jāuzmanās no tiešo saules staru ietekmes, jo to karstums var izraisīt saraušanos. Ja izvēlaties veļu žāvēt veļas žāvētājā, vienmēr žāvējiet, iestatot zemu temperatūru.

Kā atgriezt kokvilnas izstrādājuma sākotnējo formu?

Tagad jūs zināt, kā novērst saraušanos, bet vai var atgriezt kokvilnas sākotnējo formu? Dažkārt tas var būt iespējams - jūs varat izstiept kleitu vai kreklu un veidot to līdz sākotnējam izmēram.

Kad izņemat apģērbu no veļas mazgājamās mašīnas un ievērojat, ka tas ir daudz mazāks nekā tad, kad to ielikāt veļas mašīnā, vislabāk ir to nekavējoties pastiept. Maigi pavelciet apģērba piedurknes un pārējo daļu, pēc tam novietojiet to līdzeni, lai nožūtu.

Ja apģērbs jau ir mazgāts un žāvēts, vēl viena iespēja ir to uz pusstundu vai stundu iemērkt remdenā ūdenī, lai atslābinātu šķiedras. Pēc tam saudzīgi izgreziet to, līdz tas ir tikai nedaudz mitrs. Pēc tam maigi pastiepiet piedurknes un pārējo daļu, līdz tas atkal kļūst sākotnējā izmērā, visbeidzot ļaujiet tam nožūt uz līdzenas virsmas.

Kā mazgāt 100% kokvilnas gultas veļu un apģērbu

Vislabākā aizsardzība pret kokvilnas saraušanos ir mazgāšana ar rokām, jo jūs varat kontrolēt ūdens temperatūru un nodrošināt, ka audums tiek apstrādāts pēc iespējas saudzīgāk. Protams, dažiem cilvēkiem tas var nebūt reāls risinājums. Tomēr, ja varat mazgāt kokvilnu ar rokām, vismaz pirmo reizi, iespējams, varēsiet izvairīties no būtiskas saraušanās.

Ja vēlaties izvairīties no saraušanās, izmantojot veļas mazgājamo mašīnu, audumus vislabāk mazgāt aukstā ūdenī maigā ciklā. Veļas ziepes ne vienmēr tik viegli izšķīst aukstā ūdenī. Tomēr var palīdzēt, ja vispirms mašīnā iepildāt mazgāšanas līdzekli, ļaujiet cilindram piepildīties ar ūdeni un pēc tam ievietojiet tajā drēbes vai gultas veļu.

Lai iegādātos augstas kvalitātes kokvilnas gultas veļu, Savashome.

Savashome LV

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai jums būtu vieglāk pārlūkot mūsu vietni. Noklikšķinot uz "Piekrist" vai turpinot pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat šo sīkdatņu izmantošanai.