Bezmaksas piegāde no 80 €

Sapņu zinātne: kas slēpjas mūsu zemapziņā

2023 10 31

Sākot ar seniem grieķiem un beidzot ar Zigmundu Freidu, ikvienam ir sava teorija par sapņu izcelsmi un funkcijām. Taču, runājot par aukstiem, stingriem faktiem, sapņu zinātne ir salīdzinoši jauna pētniecības joma. Daudzus gadus neiroloģisko procesu mērīšana bija vienkārši pārāk sarežģīta, un pati tēma tika noraidīta kā pārāk nejauša. Taču tagad pētījumu ir vairāk nekā jebkad agrāk, un to virza augsto tehnoloģiju aprīkojums un neremdināma zinātkāre, lai noskaidrotu ilgi aktuālo jautājumu: kāpēc mēs sapņojam?

R&R: relaksācija un ātras acu kustības
Pirmais nozīmīgākais atklājums miega pētniecībā notika 1952. gadā, kad Čikāgas Universitātes doktorants Eižens Aserinskis un viņa konsultants Nataniels Kleitmans atklāja miegu ar ātrajām acu kustībām (pazīstams arī kā REM), kamēr Eižens uzraudzīja savu mazo dēlu. Parasti REM miegs sākas aptuveni stundu pēc tam, kad esam aizmiguši, un vidēji nakts miega laikā tas atkārtojas 3-5 reizes, kas nozīmē, ka aptuveni 20 % no kopējā miega laika - aptuveni 2 stundas - pavadām sapņojot.

Kognitīvās saites

Pagājušā gadsimta 90. gadu beigās Hārvarda profesors Roberts Stickgolds sāka pētīt saikni starp nomoda dzīvi un sapņiem, kā pētniecības rīku izmantojot Tetris. Jā, Tetris. Roberta komanda strādāja ar ekspertu grupu, iesācējiem un cilvēkiem ar amnēziju. Sešdesmit procenti dalībnieku, tostarp trīs no pieciem cilvēkiem ar amnēziju, kuriem spēle bija jāmācās no jauna katru reizi, kad viņi to spēlēja, apgalvoja, ka agrīnā miega laikā viņi sapņoja par Tetris blokiem. Iesācēju grupā tie, kuri ziņoja par Tetrisa sapņiem, ievērojami vairāk uzlabojās nekā tie, kuri sapņoja bez blokiem.

 

Miega režīms

Jaunākos pētījumos ir pētītas dažādas saiknes starp sapņiem un radošumu, mācīšanos, emocijām utt. Kalifornijas Universitātes Berklijas štatā pētnieki ir atklājuši, ka mātes padoms pēc emocionāli saspringta strīda ar draugu vai mīļoto cilvēku ielīst zem segas un gulēt var būt zinātniski pamatots. Pētījuma dalībniekiem tika lūgts novērtēt virkni sejas fotogrāfiju, kurās attēlotas dažādas emocijas. Puse no grupas pēc novērtēšanas devās medicīniski uzraudzītā pēcpusdienas miegā, bet pārējie ievēroja parasto nakts miega režīmu. Kad nākamajā dienā dalībnieki vēlreiz veica sejas fotogrāfiju novērtēšanas testu, pētnieku grupa konstatēja, ka tie, kuri gulēja REM cikla laikā, retāk reaģēja uz negatīvām emocijām, piemēram, bailēm un dusmām.

 

Dziļāk

Ir dīvaini sapņi, un tad ir dīvaini sapņi. Jūs zināt, par ko mēs runājam - par tiem šausminošajiem "Inkarnācijas" līmeņa eposiem ar noslēpumainiem pavērsieniem, mītiskām būtnēm un vaļīgiem gravitācijas un fizikas likumiem. No kurienes tie nāk? Arī zinātnieki pēta sapņu kvalitatīvās iezīmes, izmantojot modernāko magnētiskās rezonanses tehnoloģiju. Pētnieki 2010. gadā novēroja amygdalas un hipokampa aktivitāti dalībnieku grupā, kuri divas nedēļas veica detalizētus sapņu ierakstus. Rezultāti parādīja saikni starp šo dziļo limbisko struktūru aktivitāti un konkrētu ierakstīto sapņu spilgtumu un dīvainību.

Preces savai guļamistabai varat atrast Savashome interneta veikalā.

Savashome LV

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai jums būtu vieglāk pārlūkot mūsu vietni. Noklikšķinot uz "Piekrist" vai turpinot pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat šo sīkdatņu izmantošanai.