Bezmaksas piegāde no 80 €

Viss par lāgāšanu miegā: cēloņi, simptomi un ārstēšana

2024 01 17

Vai esat kādreiz pamodies uz dīvāna ar ieslēgtu gaismu, lai gan patiesībā esat aizmidzis gultā? Vai varbūt esat redzējis, kā jūsu istabas biedrs iznāca no guļamistabas ar stiklotām acīm, murminādams un bezmērķīgi klīstot, bet nākamajā rītā jūs neatcerējāties šo dīvaino tikšanos? Iespējams, ka jūs vai jūsu partneris esat viens no 2,5 % pieaugušo, kuri cieš no lāgāšanas miegā. Lai gan tas nav pilnībā izprasts, ir veidi, kā mazināt miegainību.

Kas tas ir?

Lunātisms ir salīdzinoši izplatīta parasomnija, kas pieder pie miega traucējumu grupas, kad miega laikā notiek nevēlami notikumi. Miega speciālistiem pazīstams kā somnambulisms, lunatisms ir uzvedības traucējums, kura laikā ar zemu apziņu tiek veiktas sarežģītas darbības, kas parasti tiek veiktas ar pilnu apziņu. Šis traucējums ir biežāk sastopams bērniem (tiek lēsts, ka 3-15 % bērnu ir lunatiķi), taču lielākā daļa bērnu, kuri sāk staigāt miegā līdz 10 gadu vecumam, šo traucējumu pilnībā izārstē.

Lunatiks nav pilnībā nomodā un nav pilnībā modrs. Smadzeņu skenēšanas pētījumi rāda, ka lāņņošana galvenokārt notiek dziļā miega laikā, kas visbiežāk ir nakts pirmajā pusē. Lunatiķi var šķist daļēji nomodā, bieži vien ar "stiklotām" acīm, taču maz ticams, ka viņi atcerēsies kādas lāgāšanas epizodes. Lunātisms var būt diezgan bīstams, piemēram, daži lunatiķi patiešām ir vadījuši automašīnas lielos attālumos. Parasti lunaticisms sastāv no vienkāršas, atkārtotas uzvedības, bet dažkārt tas ietver arī sarežģītāku uzvedību, piemēram, ēšanu, ēdiena gatavošanu, iziešanu no mājas, nepiedienīgu uzvedību (biežāk bērniem) un pat vardarbīgu uzvedību. Lāņošanas epizodes ilgums var būt no dažām sekundēm līdz aptuveni 30 minūtēm.

Kas izraisa staigāšanu miegā?

Lunātisms mēdz būt ģimenē, tāpēc pastāv aizdomas par ģenētisku saistību. Lunaticisma cēloņi nav līdz galam noskaidroti, taču pētījumi liecina, ka lunaticisms ir biežāk sastopams, ja jums trūkst miega vai ja lietojat alkoholu, nomierinošus līdzekļus vai dažus medikamentus. Tas parasti nav saistīts ar citām psiholoģiskām problēmām, bet medicīniskie traucējumi, piemēram, obstruktīvā miega apnoja, var veicināt lāgāšanu. Ja esat pieaugušais lunatiks, ir svarīgi, lai jūs novērtētu miega speciālists, lai izslēgtu jebkādu iespējamo cēloni.

Kā samazināt lāņošanu?

Diemžēl nav īpašas miegainības ārstēšanas. Vairumā gadījumu problēmu var novērst, vienkārši uzlabojot miega paradumus. Tā kā miega trūkums bieži vien ir priekšnoteikums miegainībai, iespējams, palīdzēs vairāk laika atvēlēšana miegam. Ja jūs vai kāds no jūsu mājās staigā miega laikā, ir svarīgi radīt drošu vidi, lai samazinātu traumu iespējamību. Piemēram, aizslēdziet durvis un logus, izmantojiet vārtus virs kāpnēm, pārliecinieties, ka grīda ap gultu ir tīra, un izvairieties no divstāvu gultām.

Kā rīkoties ar partneri, kurš ir ārprātīgs?

Arī šajā gadījumā galvenā uzmanība būtu jāpievērš drošībai. Pastāv mīts, ka nekad nevajadzētu pamodināt ārprātīgo, taču patiesībā tas var būt diezgan bīstami. Mēģiniet maigi novest ārprātīgo atpakaļ gultā un apzinieties, ka viņš var kļūt agresīvs (pat ja parasti tāds nav). Atcerieties, ka pamodies ārprātīgais, iespējams, būs ļoti apjucis vai vispār neatcerēsies notikumu. Ja staigāšana miegā turpinās, sazinieties ar miega speciālistu, lai veiktu rūpīgu novērtējumu un sniegtu ieteikumus.

Ja meklējat produktus miegam, apmeklējiet Savashome.

Savashome LV

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai jums būtu vieglāk pārlūkot mūsu vietni. Noklikšķinot uz "Piekrist" vai turpinot pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat šo sīkdatņu izmantošanai.