Bezmaksas piegāde no 80 €

Vannas rituālu vēsture

2024 01 16

Nedaudz karsta ūdens, daži pilieni ēteriskās eļļas un 20 minūtes var palīdzēt jums labi izgulēties un pilnībā atslābināties. Lai gan mūsu ierastais mazgāšanās rituāls ir individuāls, daudzās kultūrās publiska peldēšanās ir gadsimtiem sena tradīcija un svarīga sabiedriskās dzīves sastāvdaļa. No senās Romas līdz mūsdienu Japānai, dodamies vannā - un pajautāsim sev: Vai kopā peldēties ir labāk?

Romas impērija

Senajiem romiešiem publiskās pirtis bija daudz vairāk nekā tikai vieta, kur nomazgāties. Tās bija svarīgi sabiedriskie centri, kur cilvēki varēja svinēt, vingrot, nodarboties ar uzņēmējdarbību un pat pārlūkot bibliotēkas grāmatas vai klausīties dzejas lasījumus. Pats peldēšanās rituāls bija ikdienas rutīna, lai gan, ņemot vērā mūsdienu standartus, tas gandrīz neprasīja lielu apkopi. Iedzīvotāji vispirms devās uz vingrošanas zāli, lai trenētos, un pēc tam no galvas līdz kājām apzieda sevi ar eļļu. Pēc tam sekoja peldēšanās. Vispirms aukstā vanna, tad ķermeņa temperatūru sasildošā tepidārijā un visbeidzot ļoti karstā vannā, un tad nāca uzraugs, lai palīdzētu noslaucīties un apģērbties. Paplašinoties impērijai, romieši uzcēla sarežģītus kompleksus no Anglijas līdz Stambulai un tālāk.

Turcija

Turcijas pirts ir radusies no romiešu impērijas termālajām pirtīm, kas ietver peldēšanās rituāla elementus, tostarp pakāpeniski uzsildāmus baseinus un koplietošanas zonas, kurās var uzturēt sirsnīgu atmosfēru. Hamamam bija arī liela nozīme, gatavojoties islāma lūgšanai, jo pirms dievkalpojuma bija pieņemts nomazgāties vai rituāli attīrīties. Hamami, kas bija pazīstami ar savu arhitektonisko krāšņumu, fascinēja viduslaiku zinātniekus, un daudzi gadsimtiem seni kompleksi joprojām ir pieņemti peldēšanai mūsdienu Stambulā. Jāatzīst, ka gulēšana uz marmora plāksnes masāžas galda zem flīzētiem griestiem skan pacilājoši neatkarīgi no laikmeta. Iekļaujiet to mūsu darāmo lietu sarakstā.

Krievija

Ja vēlaties būt nedaudz agresīvāks vannā, izmantojiet krievu tradīcijas un dodieties uz vannu. Šajā tradicionālajā pirtī ir jāiztur aptuveni 150 grādu temperatūra - tik karsta, ka apmeklētāji bieži valkā īpašas filca cepures, lai izvairītos no pārkaršanas. Vecajā zemē pēc pirts atvēsināties varēja palīdzēt lēciens ezerā vai peldēšanās sniegā, lai gan mūsdienās to var aizstāt ar iekštelpu peldbaseinu. Viena tradīcija, kas nav mainījusies, ir Platza. Tas ir asinsriti veicinošs rituāls, ko veic starp švīcu un auksto vannu - rupja skrubināšana ar bērza, baltā ozola vai eikalipta lapām un zariem, kas, kā tiek uzskatīts, uzlabo ādas tonusu un detoksicē organismu. Kā populāra vīriešu sadraudzības pieredze banya ir ne tikai Krievijā, bet arī tādās vietās kā Ņujorkas 124 gadus vecā krievu turku pirts Īstvillā, kur peldas gan vecie ļaudis.

Japāna

Ja vēlaties pamest platzas, lai iegūtu kaut ko vairāk zen, dodieties uz austrumiem. Japānas vulkāniskā ģeoloģija ir pilna karsto avotu (onsen), kas piesaista gan vietējos iedzīvotājus, gan tūristus. Dažādie avoti ir slaveni ar noteiktu minerālvielu dziednieciskajām īpašībām, un ceļojums uz kādu no šīs valsts onseniem var būt zāles pret ādas un muskuļu sāpēm. Un vēl ir tas, ko japāņi dēvē par adaka no tsukiai jeb "kailu kopšanu". Šī frāze, kuras pamatā ir pārliecība, ka fiziskais tuvums veicina emocionālu saikni un labu gribu, var izskaidrot publiskās pirts universālo pievilcību, lai gan tā vairāk ir saistīta ar "kopību", nevis "kailumu". Vietā, kur nav ko darīt, izņemot sēdēt, mērcēties un socializēties, pirtī izveidojušās saites ir īpašas.

Ja meklējat produktus miegam, apmeklējiet Savashome.

Savashome LV

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai jums būtu vieglāk pārlūkot mūsu vietni. Noklikšķinot uz "Piekrist" vai turpinot pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat šo sīkdatņu izmantošanai.